Jak zrobić kopię bezpieczeństwa komputera Mac lub urządzenia Apple z systemem iOS

Jest takie żartobliwe powiedzenie w branży komputerowej: ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupu i na tych, którzy będą je robić. Niestety doświadczenie serwisowe pokazuje, że to powiedzenie jest prawdziwe. Niemalże nie ma tygodnia, w którym do naszego serwisu nie przychodzi klient z prośbą, żebyśmy odzyskali dane. Fakt, że klienci proszą żeby odzyskać zdjęcia dziecka a innym razem ważne pliki kancelarii prawniczej pokazuje, że kwestia braku kopii bezpieczeństwa dotyczy różnych ludzi. W tym artykule postaramy się przybliżyć w jaki najprostszy sposób można zrobić kopię bezpieczeństwa.

W tym artykule będziemy używać sformułowania “kopia bezpieczeństwa”, chociaż słowo backup jest już w naszym języku tak szeroko przyjęte, że w zasadzie wszyscy wiedzą o co chodzi. Jednak sformułowanie “kopia bezpieczeństwa” mówi wiele o tym czym jest. Bardzo często ludzie mylą czynność przenoszenia plików z kopiowaniem plików w inne miejsce. Wiele osób, kiedy kończy im się miejsce na dysku przenosi część danych na inny nośnik i nazywa to backupem, czyli kopią bezpieczeństwa. Ale tak na prawdę kopii nie posiada, tylko część danych znajduje się gdzie indziej. Która część gdzie się znajduje? Tego bardzo często nie pamięta właściciel i często okazuje się, że najważniejsze dane znalazły się na nośniku, który jest uszkodzony… A zatem kopia bezpieczeństwa to jak sama nazwa wskazuje kopia wszystkich ważnych plików na inny nośnik.

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupu i na tych, którzy będą je robić.

Kolejną ważną sprawą jest określenie tego, które pliki są ważne a które nie. Na pierwszy rzut oka wiele ludzi uznaje za ważne dokumenty oraz zdjęcia i w pierwszej kolejności te właśnie pliki kopiuje. Niestety często zapominamy, że ważne dane, do których chcielibyśmy mieć dostęp to również kontakty, maile a w przypadku urządzeń z systemem iOS - wiadomości i dane programów. A zatem najlepiej byłoby mieć kopię całego systemu operacyjnego Mac OS lub kopię urządzenia iOS. Czy to w ogóle jest możliwe?

Na szczęście dla wszystkich użytkowników, firma Apple doskonale rozumie, że nie każdy interesuje się nowoczesnymi technologiami i musi się znać na sposobach wykonywania kopii całego systemu operacyjnego lub urządzenia i przygotowała dla nas rozwiązania, które pozwolą wykonać kopię za pomocą kilku kliknięć.

Kopia bezpieczeństwa komputera Mac z systemem Mac OS za pomocą narzędzia Time Machine

Time Machine to wbudowana w system Mac OS funkcja do tworzenia kopii zapasowych. Do wykonania kopii za pomocą tego programu możemy wykorzystać jedno z następujących rozwiązań:

  • - Zewnętrzny dysk twardy podłączany do portu USB, FireWire lub Thunderbolt komputera Mac
  • - Urządzenie Time Capsule lub serwer macOS Server w sieci
  • - Zewnętrzny dysk twardy podłączany do portu USB stacji bazowej AirPort Extreme w sieci

Po podłączeniu zewnętrznego dysku twardego bezpośrednio do komputera Mac może zostać wyświetlone pytanie, czy ten dysk ma być używany do wykonywania kopii zapasowych przez program Time Machine. Wystarczy kliknąć w opcję Użyj jako dysku archiwizacyjnego.

kopia bezpieczeństwa backup Mac OS Apple

Jeśli program Time Machine nie prosi o wybranie dysku archiwizacyjnego:

  • - Otwórz preferencje programu Time Machine z menu Time Machine Ikona Time Machine na pasku menu. Możesz też kliknąć kolejno menu Apple () > Preferencje systemowe, a następnie kliknąć opcję Time Machine.
  • - Kliknij przycisk Wybierz dysk archiwizacyjny, Wybierz dysk albo Dodaj lub usuń dysk archiwizacyjny.
  • - Wybierz dysk archiwizacyjny z listy i kliknij Użyj dysku.

kopia backup Mac OS Apple


Aby zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę wykonywania kopii zapasowych, możemy dodać kolejny dysk archiwizacyjny, powtarzając powyższe kroki. Na przykład możemy używać jednego dysku archiwizacyjnego w domu, a drugiego w pracy.

Kopia bezpieczeństwa urządzenia Apple z systemem iOS

W przypadku urządzenia z systemem iOS wykonanie kopii bezpieczeństwa jest równie proste. Do wyboru mamy dwie opcje wykonania kopii: kopię na komputerze za pomocą programu iTunes lub kopię wykonaną “w chmurze” (dane przechowywane są na zdalnych serwerach firmy Apple) za pomocą usługi iCloud.

Obie funkcje są bardzo proste. Zarówno rozwiązanie dla komputerów Apple jak i sposób wykonywania kopii urządzeń z iOS przedstawiliśmy w poniższym filmie. Zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem. Jesteśmy przekonani, że warto zrobić tych kilka kroków, żeby nasze dane były bezpieczne.

Dlaczego wybrać Jabłkowy Serwis?