Jak to jest z tą gwarancją Apple?

Jabłkowy Serwis
7.12.2024Bardzo częstym pytaniem, na które odpowiadamy klientom naszego serwisu jest pytanie: „To ile mam gwarancji na mój sprzęt Apple?”. I nie ma w tym pytaniu nic dziwnego. Jeśli do standardowej gwarancji producenta dodamy opcję przedłużenia gwarancji i do tego jeszcze uprawnienia wynikające z obowiązującego prawa - może się zrobić niezły mętlik. W tym artykule postaramy się rozjaśnić nieco zawiłości związane z okresami gwarancji dla urządzeń Apple. W następnym z tej serii zajmiemy się uprawnieniami wynikającymi z obowiązującego prawa

Rzeczą od której należy zacząć jest roczna ograniczona gwarancja producenta - czyli firmy Apple. Gwarancja jest rzeczą dobrowolną. Producent może na przykład nie udzielić gwarancji wcale, lub może udzielić gwarancji na dowolny okres - aż do gwarancji dożywotniej. Firma Apple udziela rocznej gwarancji. Co obejmuje gwarancja? Gwarancja obejmuje wszystkie usterki sprzętowe, które nie zostały spowodowane przez użytkownika oraz nie są wadami kosmetycznymi lub naturalnym zużyciem sprzętu. Innymi słowy jak się coś samo zepsuje to Autoryzowany serwis Apple to naprawi. Natomiast jeśli coś uszkodzisz ty jako użytkownik, albo po prostu się zużyje (zmatowi, podrapie, zmieni barwę itp.) to nie to może stanowić podstawy reklamacji. A co w sytuacji, jeśli coś jest zepsute sprzętowo, ale oprócz tego posiada ślady naturalnego zużycia materiału - czy to dyskwalifikuje z naprawy gwarancyjnej? Oczywiście, że nie. W takiej sytuacji serwis naprawi uszkodzony element bez względu na te czynniki.
Od kiedy liczona jest gwarancja?
Być może szukając informacji w Internecie, lub chcąc kupić sprzęt Apple na aukcjach internetowych (mówimy tu o urządzeniach iOS - iPhone i iPad) natknąłeś się na następujący zwrot: gwarancja Apple jest liczona od daty aktywacji (daty, kiedy urządzenie zalogowało się do sieci).
Czy to prawda? Mówiąc krótko - nie. Ludzie piszą takie rzeczy po to, żeby uwiarygodnić swoją sprzedaż. Wychodzą z założenia: sprzęt nie jest aktywowany, więc bieg gwarancji jeszcze się nie rozpoczął w związku z tym sprzedaję urządzenie, które ma roczną gwarancję producenta. A taki tok myślenia jest po prostu nieprawdziwy.
Gwarancja producenta jest liczona od daty pierwotnej sprzedaży w autoryzowanym kanale sprzedażowym. Sprzęt ma rok gwarancji do daty zakupu w sklepie, który jest partnerem firmy Apple (Apple Premium Reseller, Authorised Reseller itp.). Producent może, ale nie musi uznać dowód zakupu pochodzący od innego sprzedawcy, który nie jest partnerem firmy Apple. Jeżeli kupisz sprzęt od nieautoryzowanego sprzedawcy a gwarancja w systemie serwisowym firmy Apple się skończy - to taki dowód zakupu nie stanowi podstawy do naprawy i może (ale nie musi) zostać odrzucony przez producenta. Jest to absolutnie zrozumiałe. Gdyby było inaczej to po upływie gwarancji, ktoś mógłby sprzedać sprzęt innemu użytkownikowi i na podstawie tego dowodu zakupu kupujący miałby znowu rok gwarancji. I tak w kółko. Nic więc dziwnego, że datą rozpoczęcia okresu rocznej gwarancji, jest data pierwotnej sprzedaży w autoryzowanym kanale sprzedażowym.
"Gwarancja Apple trwa rok od daty pierwotnego zakupu w autoryzowanym kanale sprzedaży."
Do czego służy data aktywacji?
Pomimo tego, że podstawową datą rozpoczęcia gwarancji jest data pierwotnej sprzedaży to data aktywacji nadal jest istotna. Dlaczego? Zarówno autoryzowane serwisy Apple jak i producent mają pełen wgląd w to, kiedy urządzenie zostało aktywowane.
Jaki to ma wpływ na bieg gwarancji? Jest to data pomocnicza, która pomaga uszczelnić system liczenia gwarancji. Jeżeli z dowodu zakupu wynika na przykład, że zostało kupione 14.07.2024 to gwarancja wynikająca z dowodu zakupu powinna trwać do 13.07.2025. Jednak jeśli okaże się, że data aktywacji to 12.03.2024 to pomimo daty zakupu 14.07.2024 producent uzna, że roczna gwarancja rozpoczęła się 12.03.2024, ponieważ wtedy urządzenie zostało aktywowane.
Logiczne jest to, że data aktywacji powinna być późniejsza od daty sprzedaży. Jeśli jest wcześniejsza to świadczy to o tym, że albo sprzedaż nie była pierwotna, albo sprzedający aktywował urządzenie przed sprzedażą klientowi końcowemu. Tak czy inaczej: w przypadku rozbieżności między datą sprzedaży a datą aktywacji decydująca będzie data aktywacji - ale tylko w celu skrócenia biegu gwarancji, nigdy do wydłużenia.
Podsumowują to dwie następujące grafiki:

Na powyższej grafice przedstawiony jest prawidłowy scenariusz, gdzie data zakupu pokrywa się z datą aktywacji. Jest nieznacznie późniejsza, ponieważ ktoś mógł kupić telefon na prezent, aktywować później i tak dalej. W takim wypadku data aktywacji "przedłuży" gwarancję zgodnie z datą aktywacji.

Na powyższej grafice przedstawiony nieprawidłowy scenariusz - data aktywacji jest wcześniejsza od daty zakupu
A zatem jeśli ktoś sprzedaje urządzenie Apple i jest ono w systemie po gwarancji i sprzedający wyjaśnia, że „urządzenie nie zostało aktywowane więc ma rok gwarancji” to niestety mija się z prawdą. Celowo lub z braku wiedzy.
Czy można przedłużyć gwarancję Apple?
Gwarancję na komputery Mac można przedłużyć za pomocą zakupu pakietu wsparcia AppleCare. Jest to pakiet, który wydłuża okres gwarancji podstawowej o dwa lata. Czyli w sumie kupując AppleCare masz 3 lata od daty zakupu.
Gwarancja AppleCare to nie tylko gwarancja na sprzęt. To również pakiet wsparcia telefonicznego. Dzięki temu możesz zadzwonić na Infolinię Wsparcia Technicznego Apple, gdzie konsultanci udzielą Ci pomocy w konfiguracji sprzętu a także skierują do serwisu jeśli będzie taka potrzeba.
Gwarancja Apple po wymianie urządzenia przez serwis
Czasami zdarza się, że urządzenie zgłoszone do naprawy gwarancyjnej zostaje wymienione na inne urządzenie wolne od wad. Podstawą do tego jest zapis bieżącej gwarancji Apple:
„Jeśli wypełniając swoje zobowiązania wynikające z rocznej ograniczonej gwarancji Apple firma Apple dostarczy wolny od wad produkt w celu wymiany wadliwego produktu lub wykona znaczące naprawy produktu objętego tą gwarancją, okres gwarancji zaczyna biec od nowa od momentu dostarczenia użytkownikowi wolnego od wad produktu lub zwrócenia mu naprawionego produktu.”
A zatem zgodnie z tymi zapisami jeżeli urządzenie zostało wymienione na wolne od wad to gwarancja biegnie od nowa. A zatem urządzenie wymienione pod koniec gwarancji zyskuje nowy bieg gwarancji. Jest to jak najbardziej zgodne z obowiązującym prawem. Jeżeli zostaje wymieniona istotna część w danym urządzeniu to na tą część również obowiązuje nowa gwarancja.
Warto w tym miejscu zauważyć, że nowy okres gwarancyjny po wymianie obowiązuje tylko urządzenia kupione w Polsce i pochodzące z Polskiej dystrybucji. A zatem jeżeli kupujesz urządzenie na rynku wtórnym od sprzedawcy z Polski, ale urządzenie zostało pierwotnie sprzedane w innym kraju to będziesz miał do dyspozycji tylko tyle gwarancji ile pozostało w systemie Apple. W przypadku jeśli urządzenie zostanie wymienione w serwisie w ramach naprawy gwarancyjnej, to gwarancja będzie wynosić 90 dni, lub do końca okresu gwarancyjnego - w zależności od tego, który okres jest dłuższy. Czy w takiej sytuacji po upływie okresu gwarancyjnego nie masz szans na bezpłatną naprawę? Nie - możesz powołać się na obowiązujące przepisy prawne, które opiszemy w następnej części.
Gdzie oddać urządzenie Apple do naprawy gwarancyjnej?
Odpowiedź krótka: oczywiście u nas w Jabłkowym Serwisie. Możesz przynieść sprzęt do nas, lub wysłać sprzęt kurierem. Jako autoryzowany serwis z wyróżnieniem Premium Service Provider na pewno naprawa Twojego sprzętu odbędzie się na najwyższym poziomie. Jednak w celu zachowania rzetelności muszę dodać, że naprawę gwarancyjną można zrealizować w dowolnym autoryzowanym serwisie Apple na całym świecie. Gwarancja Apple jest międzynarodowa. Nie ważne gdzie zakupiłeś sprzęt - w sieci marketów, w sklepie Apple Premium Reseller, Apple Online Store czy w innym autoryzowanym kanale sprzedaży - jeżeli chcesz powołać się do naprawy gwarancyjnej nie musisz zgłaszać się do punktu zakupu.
Oddanie sprzętu do autoryzowanego serwisu zamiast do punktu sprzedaży wiąże się z tym, że naprawa zostanie przeprowadzona szybciej. Serwis zajmuje się naprawą Twojego urządzenia bezpośrednio a zatem unikniesz zjawiska „głuchego telefonu” a także niepotrzebnego wysyłania sprzętu z punktu sprzedaży do serwisu. Nawet jeżeli chcesz skorzystać z praw wynikających z obowiązujących przepisów takich jak uprawnienia konsumenckie lub rękojmia nie musisz się zgłaszać do sprzedawcy ponieważ firma Apple umożliwia naprawę w ramach przepisów - przy zachowaniu określonych warunków. Zajmiemy się tym w następnym artykule z tej serii.
W tym artykule podsumowaliśmy wszystko co dotyczy gwarancji producenta na Twój sprzęt Apple. Ale na okresie gwarancji możliwości bezpłatnej naprawy się nie kończą. Oprócz oczywistej rzeczy jaką jest gwarancja możesz skorzystać z przepisów wynikających z obowiązującego prawa i naprawić sprzęt bezpłatnie. Korzystając z niedawnych zmian mogą skorzystać z tego niektóre firmy. Ale zagadnieniami prawnymi zajmiemy się w kolejnych artykułach z tej serii.